Dani borbe protiv reumatoidnog artritisa
Opaka i progresivna autoimuna bolest ne uništava samo zglobove već i druge unutrašnje organe bolesnika
Oboljeli u zadnjoj fazi bolesti postaju nepokretni, a često umiru od srčanog ili moždanog udara pa i raka
Reumatoidni artritis je kronična i progresivna autoimuna bolest koja izaziva oštećenja zglobova, sve dok oni potpuno ne izgube svoju funkciju i za koju suvremena medicina još nije pronašla lijek. Što više, suvremenoj znanosti okidač za bolest još je uvijek tajna.
- Riječ je o autoimunoj bolesti što znači da iz nekog razloga organizam svoje zdrave stanice zglobova i tkiva počinje „prepoznavati „ kao strano tijelo i uništavati ih – pojašnjava prim. dr. Željka Kolak voditeljica Odjela za fizijatriju Opće županijske bolnice Vinkovci koji trenutno skrbi o stotinjak oboljelih od ove teške bolesti.
Posljedice su funkcionalno oštećenje zglobova i smanjenje kvalitete života oboljelih. Dokazano je, ističe liječnica, kako brojni faktori utječu na pojavnost bolesti, a među glavnim krivcima su pušenje, zagađenje okoline silikatima, pojedini mikrobi, ispijanje alkohola, prehrana siromašna nezasićenim masnim kiselinama, stres kao i socijalno ekonomski status u kojem pacijent živi.
- Naslijeđe je važno u oko 60 posto oboljelih, no nema dokaza prenosi li se sklonost obolijevanju po muškoj ili ženskoj liniji – otkrila je prim. Kolak.
Reumatoidni artritis ne bira dob, upozorava, pa iako se može javiti i u djece, najčešće se javlja između 40. i 70. godine života, a trostruko je češći u žena. Pojavnost bolesti u općoj populaciji kreće se od 0,5 do 1 posto.
- Očekivani životni vijek oboljelih je u prosijeku kraći od tri do osamnaest godina, pa time ova bolest prelazi zdravstvene okvire i postaje ozbiljan javnozdravstveni problem, posebice kada je riječ o radno sposobnoj populaciji – ističe dr. Kolak i dodaje da polovina bolesnika postaje radno nesposobna deset godina od dijagnoze, a nakon dvadeset preko 80 posto bolesnika razvije invalidnost i ovisni su o tuđoj pomoći.
Usto, reumatoidni artritis osim zglobova zahvaća i unutrašnje organe oboljelih, pa je u liječenju potreban multidisciplinarni pristup, što, naglašava prim. Kolak dodatno poskupljuje liječenje.
- Bolest napada oči, pluća, srce i krvožilni sustav i kožu, pa je preživljenje ovih bolesnika usporedivo sa osobama koje imaju trostruku premosnicu na srcu ili sa oboljelima od zadnjeg stadija Hodkinovog limfoma. Vrlo često uzrokuje srčane i moždane udare, a okidač je i za pojavu malignih bolesti – pojašnjava dr. Kolak.
A, da bi stvar bila još teža ova podmukla bolest počinje svoj napad na organizam i deset godina prije no što oboljeli primijeti prve simptome, pa je rana dijagnoza bolesti ključna kako bi se njena progresija liječenjem obuzdala i spriječila strukturna razaranja zglobova i tkiva.
- Prvi simptom je jutarnja ukočenost šaka koja traje dulje od pola sata, a ista se mora ponavljati više od tri tjedna. Bitna je bolnost kao i simetrična oteklina malih zglobova obiju šaka i stopala – naglašava dr. Kolak i dodaje kako je prije pojave spomenutih simptoma često prisutan i stalan umor, opća slabost, depresija, te pacijenti imaju lagano povišenu tjelesnu temperaturu.
Kada oboljeli stigne liječniku specijalistu počinje detaljna obrada koja osim krvnih uključuje i druge parametre aktivnosti bolesti kojima se utvrđuje stupanj kao i njena progresija.
- Cilj liječenja je da se postigne remisija ( mirovanje bolesti op.a.) ili da se njena aktivnost svede na najmanju moguću mjeru – pojašnjava liječnica i dodaje da su klinička ispitivanja pokazala da se u 50 posto pacijenata, u kojih je liječenje otpočelo u prvih šest mjeseci od početka bolesti, može postići remisija.
Odmah nakon dijagnoze liječenje starta medikamentima DMARD koji mijenjaju i usporavaju tijek bolesti, nesteroidnim protuupalnim lijekovima, glukokortikoidima, analgeticima i u zadnje vrijeme biološkom terapijom.
- Kandidati za biološku terapiju su oni pacijenti u kojih standardna terapija nije dala željeni učinak, no da bi je primili pacijenti, osim osnovne bolesti, moraju biti potpuno zdravi – upozorila je dr. Kolak.
Naime, riječ je o terapiji monoklonskim protutijelima koji na molekularnoj osnovi djeluju tako da smanjuju upalne procese u stanicama napadnutih zglobova i tkiva i time drže bolest pod kontrolom. Riječ je o vrlo skupoj terapiji, a jedan ciklus liječenja kroz 6 mjeseci stoji, ovisno o stupnju i progresiji bolesti, oko 50 tisuća kuna.
- Svi pacijenti OŽB Vinkovci, koji zadovoljavaju kriterije, uključeni su u biološku terapiju zahvaljujući izvrsnoj suradnji sa Klinikom za reumatologiju KBC-a Osijek. Trenutno ih je 40 –ak – otkriva dr. Kolak.
Osim lijekova bolest je važno liječiti i fizikalnom terapijom kako bi se očuvala funkcija zgloba , terapijom u toplicama, te potpunom promjenom načina života i uklanjanjem štetnih navika.
- Uništi li bolest potpuno zglob u liječenje se uključuje i kirurška intervencija, pa se razoreni zglobovi zamjenjuju endoprotezama poput onih koljena ili kuka, a u zadnje vrijeme pristupa se i ugradnji ostalih malih zglobova – istakla je dr. Kolak.
Riječ je o vrlo skupoj terapiji, a jedan ciklus liječenja stoji, ovisno o stupnju i progresiji bolesti, između 30 i 50 tisuća kuna.
Inače, u Vinkovcima od 2013. djeluje ogranak Hrvatske lige protiv reumatizma vukovarsko-srijemske županije. Svi reumatološki bolesnici mogu se besplatno uključiti u rad udruge i dobiti potrebnu potporu i savjete.