Radno vrijeme: utorak, srijeda, četvrtak od 8 do 14 sati
U pulmološkoj i alergološkoj ambulanti provodi se dijagnostička obrada koja uključuje pulmološki pregled (anamneza i fizikalni pregled), plućnu funkcijsku dijagnostiku (spirometriju, bronhodilatacijski test, FeNO test), alergološko testiranje te edukacija roditelja i djece astmatičara.
Spirometrija se koristi za mjerenja plućnih volumena i kapaciteta pluća te brzine protoka zraka prilikom udisaja i izdisaja. Izvodi se puhanjem u aparat po uputama medicinske sestre koja izvodi test.
Za izvođenje testa nije potrebna prethodna priprema.
Bronhodilatacijski („Ventolinski“) test se koristi za dijagnosticiranje astme i procjenu odgovora na liječenje. Uspoređuju se vrijednosti spirometrije prije i nakon primjene aerosola salbutamola (Ventolina) u 20. i 40. minuti nakon prvog mjerenja.
Priprema pacijenta: 8 sati prije testa ne smiju se uzimati bronhodilatatori kratkog djelovanja (salbutamol), 12 sati prije bronhodilatatori dugog djelovanja (salmeterol, Seretide), a 24 sati prije antikolinergici dugog djelovanja (tiotropi).
FeNO test mjeri frakcijski ekspiracijski sadržaj dušičnog oksida (NO) u izdahu pacijenta koji je pouzdan marker upale dišnih puteva. Pacijenti oboljeli od astme imaju povišenu razinu NO u izdahu koja se smanjuje s protuupalnom terapijom. Izvodi se puhanjem u poseban aparat.
Priprema pacijenta: jedan sat prije testa zabranjeno je piti i jesti, naporno vježbati i raditi; 12 sati prije testa ne smiju se uzimati salbutamol (Ventolin) niti salmeterol (Serevent).
Alergološko testiranje izvodi se kožnim PRICK testom. Moguće je testiranje na inhalacijske i nutritivne alergene. Upotrebljavaju se topivi standardizirani ekstrakti alergena, a izvodi se ubodom lancetom u kožu volarne strane podlaktice kroz kap nanešene otopine alergena. Sterilna lanceta se koristi jednokratno za svaki alergen, ima vrh dužine 1 mm s graničnikom koji sprečava prodiranje dublje u kožu. Pri izvođenju testa nužno je učiniti negativnu i pozitivnu kontrolu uz testiranje alergenima i međusobno uspoređivanje nalaza. Test se očitava nakon 15-20 minuta od izvođenja. Histaminska reakcija javlja se ranije i prije nestaje od alergijskih. Test je siguran i gotovo da nema neželjenih reakcija.
Lijekovi koji mijenjaju reaktivnost test: antihistaminici, tetraciklini, fenotiazini, lijekovi za sinuse i prehladu, antitusici, antiemetici – prestati uzimati 5 dana prije testiranja; triciklički antidepresivi – prestati uzimati 6 dana prije testiranja; blokatori H2 receptora (ranitidin) – prestati uzimati 1 dan prije testa; lokalni kortikosteroidi nakon dulje upotrebe.