Mjesec borbe protiv raka dojke
Uz redovne kontrole rak dojke je izlječiv!
U vinkovačkoj bolnici liječnici Odjela kirurgije godišnje pregledaju preko dvije tisuće žena, a operiraju oko 80 tumora dojki godišnje od kojih je dvije trećine zloćudnih
Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke, zloćudne bolesti koja je, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdrastvo samo lani odnijela 990 života u Hrvatskoj, pa se smatra da je ona i dalje najčešći uzrok smrti od raka u žena.
U Vinkovačkoj bolnici tim liječnika sa Odjela kirurgije godišnje pregleda ultrazvučno više od 2000 žena kako bi bolest otkrili u što ranijoj fazi.
- Rak dojke, otkriven u ranim fazama je izlječiv – poručila je pacijenticama dr. Mirjana Stažić spec. opće i abdominalne kirurgije u Općoj županijskoj bolnici Vinkovci koja tjedno ultrazvučno pregleda više od 25 pacijentica, a potom, zatreba li, i operira oboljele.
Prije je, ističe liječnica, godišnje operirala i sedamdesetak karcinoma dojke godišnje, no taj broj pada. To, ističe, nije povezano s manjom pojavnošću ove zloćunde bolesti već smatra da je prestankom Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, koji se donedavno, provodio u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, “umjetno” smanjen priljev pacijentica sa sumnjom na tumore u bolnicu. - Kao i većina hrvatskih bolnica, i naša muku muči s nedostatkom radiologa što je onda rezultiralo i slabijim probirom žena koje se upućuju na ultrazvučnu dijagnostiku, a dodatan je problem i to što je, kao posljedica spomenutog, narastao broj žena koje se u bolnicu jave s već uznapredovalim tumorima dojke – upozorila je dr. Stažić.
- Rak dojke je zapravo nastaje kada zdrave stanice mutiraju i počnu se nekontrolirano množiti i djeliti, s tim da su tumori dojke često i hormonalno ovisni, što u mlađih žena , ako obole, ubrzava rast i širenje malignih stanica – kaže dr Stažić.
- Zna se da se tumori dojke čeće javljaju u žena koje imaju BRCA gene, te u obiteljima u kojoj je, po ženskoj liniji, već bilo oboljelih . Posebnu pažnju žene bi trebale obratiti i na krvave iscijetke iz dojke – pojašnjava dr. Stažić. Naglašava i da se u takvih žena kontrole preporučuju češće.
- Kada se na ultrazvuku otkrije postajnje “sumnjivih sjenki” prije konačne dijagnoze, jer često je riječ o dobroćudnim tumorima, pacijentice moraju proći dodatnu dijagnostiku – nastavlja liječnica.
- Potom se pristupa kirurškom liječenju, ukoliko je karcinom u početnoj fazi, dok one žene koje imaju uznapredovali tumor često prije zahvata moraju proći kemoterapiju ili zračenje kako bi se masa tumora smanjila i on bio spreman za odstranjivanje – otkriva liječnica.
Dodaje i da se sa svakom pacijenticom prije zahvata, ovisno o stadiju i vrsti karcinoma, razgovara, nakon čega ona sama odlučuje želi li poštedni zahvat ili mastektomiju (potpuno uklanjanje dojke op.a). - A nakon uspješnog liječenja pacijentice se i dalje naručuju na česte kontrole sve dok ne prođe razdoblje od deset godina.
- Nakon tog vremenskog razdoblja pacijentica se smatra izlječenom, a na kontrole moraju dolaziti redovito kao i zdrave žene – ističe dr. Stažić.
A, rak dojke, poručuje liječnica, ne bira dob žene, jer i nakon godinu dana od zadnjeg pregleda nema garancije da će slijedeći nalaz biti dobar, pa je redovita kontrola ultrazvukom nužna, dok se zdravim ženama mamografija dojke preporučuje svake dvije godine.
Iako još nije otkriven “okidač” za nastanak zloćudnih bolesti, nastavlja liječnica, pouzdano se zna da se naš organizam sakodnevno detektira i uništava veliki broj stanica s tumorskim potencijalom, pa se pretpostavlja da rak nastaje u trenutku kada taj ljudski sustav obrane zakaže i na neki način previdi malignu stanicu. Usto, dodaje, karcinom u dojci ne nastaje tijekom godine dana. Naprotiv, on u organizmu, do veličine kada ga možemo otkriti, raste od pet do osam godina.
Napretkom dijagnostike, naglašava dr. Stažić, maligne bolesti dojke otkrivaju se u sve ranijoj fazi, pa je najmanji tumor koji je otkrila u dojci bio manji od inače detektabilnih 5 milimetara što je garancija izlječenja pacijentice.
Riječ je o snimanju dojke mamografom, potom i magnetnom rezonacijom, a u vinkovačkoj bolnici rade se i citološke punkcije sumnjivih tvorevina, biopsije, kao i patohitološke analize tkiva koje onda otkrivaju radi li se o zloćudnoj bolesti.
Izvor: Vinkovačke novine